رییس دانشکده علوم اجتماعی ، ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی :

سواد ناکافی رسانه ها و مسئولان وارونگی افکار عمومی را تشدید کرده است

۲۷ آبان ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۱ کد : ۱۶۷۲۰ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۳۰
رییس دانشکده علوم اجتماعی ، ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم رونمایی از کتاب وارونگی افکار عمومی در خبرگزاری فارس گفت: غفلت از مسائل مهم به ویژه افکار عمومی و انباشت مسائل راهبردی یکی از مسائل مهم کشور بویژه رسانه ها است.
سواد ناکافی رسانه ها و مسئولان وارونگی افکار عمومی را تشدید کرده است

دکتر نصراللهی اظهار کرد: کشور به  تعبیر مقام معظم رهبری با محاصره تبلیغاتی و جریان تحریف مواجهه است و ضرورت دارد مسئولان و رسانه ها افکار عمومی در این شرایط دریباند؛  نه اینکه با غفلت و تاخیر  در استارت و تعجیل در استاپ ، وارونگی افکار عمومی را  تشدید کنند .

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه های حرفه ای گفت : وارونگی  افکار عمومی پدیده چند وجهی است و ریشه در عملکرد حال و گذشته مسئولان و رسانه ها و  تغییر در آرایش و تعدد رسانه ای دارد؛ وارونگی افکارعمومی به مفهوم مقاومت کاربران و مخاطبان در مقابل روایت های رسمی و یا واکنش  معکوس و برخلاف انتظار مسئولان است .

وی وارونگی افکار عمومی را نتیجه تغییر و تحولات در آرایش رسانه ای و پیشرفت تکنولوژی ارتباطی و پدیده ارتباط جمعی شخصی و تعدد و تکثر بازیگران رسانه ای و خروج کنش گری از کنش گران رسمی و حاکمیتی دانست و با اشاره به حوادث مهم مثل حوادث آبان 98، ترور شهید فخری زاده ، طرح صیانت ، سند همکاری جامع ایران و چین ، افزود: در این موضوعات مهم و راهبردی به دلیل غفلت رسانه ها و مسئولان از آرایش جدید  رسانه ای ، نداشتن پیوست رسانه ای و تاخیر در پوشش آن ها ،  کشور با وارونگی افکار عمومی روبرو شده است .

دکتر نصراللهی تصریح کرد : با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطاتی و افزایش دسترسی های مردم ، کاربران و مردم با اینکه مصرف کننده هستند تولید کننده و توزیع کننده هم هستند و کنش گری از انحصار حاکمیت رسانه های رسمی خارج شده و تولید و انتشار اخبار در انحصار رسانه های رسمی نیست و این  تحولات پدیده وارونگی افکار عمومی را تشدید کرده است .

 نصراللهی با اشاره به خروج کنشگری از انحصار صاحبان قدرت و ثروت و دسترسیی همگان به ابزارهای ارتباطی  تصریح کرد:‌ این روزها دیگر مسئولان و رسانه های رسمی تنها روایت کننده نیستند و هر کسی می تواند روایت خود را داشته باشد. بنابراین می شود گفت هر کسی زودتر ، حرفه ای تر ، صادقانه تر و  جامع تر روایت کند ، افکار عمومی  را شکل می دهد.

نصراللهی ادامه داد: وقتی کنش گری و میدان بازی عوض شده است، باید متناسب با این تغییرات نوع مسیر کنشگران رسمی تغییر کند اما  به نظر می رسد در این باره هم کنش گران رسمی رسانه ای و هم مسئولان داخلی این تغییرات را درک نکردند و هنوز متوجه نیستند که  دیگر فقط خودشان نیستند که حرف می زنند و نباید انتظار داشته باشند مخاطبان فقط حرف آنها را بشنوند. اما این کتاب به نویسندگی دکتر خلجی عرایض بنده را تائید می کند.

ویبیان کرد: همینطور این کنش گران رسمی و مسئولان درک نادرستی از مخاطبان دارند و دسترسی های آنها به منابع خبری را متوجه نیستند. درک ناقص و نادرست و جاماندگی در گذشته باعث می شود رسانه ها و مسئولان، از راهبردهای پنج گانه انکار، سکوت، واقع نمایی، کوچک نمایی  و بزرگ نمایی، تنها راهبرد کوچک نمایی و سکوت را اتخاذ می کنند و کمتر اتفاق می افتد واقع نمایی را اتخاذ کنند و در موضوعات مهم، پیوست رسانه ای داشته باشند. به هر صورت می توان گفت تحت تاثیر این رویکرد و راهبرد غلط بین دربانی و دروازه بانی مسئولان و رسانه ها شکافی می افتد و مسئولان یک چیزی می خواهند و مردم یک چیز دیگر و برای همین است که از کنار سوژه های راهبردی عبور می کنند یا از آنها غفلت می کنند.

وی افزود: نتیجه درک ناکافی و نادرست و اتخاذ رویکرد و راهبرد غلط باعث می شود که مردم اعتمادی به روایت های رسمی و رسانه های رسمی و مسئولان نداشته باشند و این برمی گردد به اینکه مسئولان یا سواد رسانه ای ندارند یا این سواد رسانه ای ناکافی است. چون سواد رسانه ای مسئولان ناکافی است به همین دلیل از بسیاری رویدادها استفاده نمی کنند و جلوی برخی روایت ها را می گیرند که مردم را بی اعتماد می کنند. اگر سواد رسانه ای مسئولان و رسانه ها کافی باشد و اگر صادقانه با مردم رفتار کنند و اگر روایت اول را در انتشار خبرها داشته باشیم، مطمئن باشید وارونگی افکار عمومی اتفاق نمی افتد و اعتماد افزایی می شود و مردم به رسانه های خودشان توجه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیامد وارونگی افکار عمومی که آقای دکتر خلجی به خوبی در کتابشان آوردند تنزل سرمایه اجتماعی، شکست استراتژی بازدارندگی و تعرض بیشتر رسانه های رقیب و فرصت سازی برای رسانه های دشمن است.

نصراللهی ادامه داد: خروج از محاصره تبلیغاتی،‌ کسب و احیای مرجعیت رسانه ای و داشتن رسانه تراز انقلاب اسلامی و قدرت تاب آوری رسانه ای و جریان سازی رسانه ای و داشتن روایت اول، از اهداف بسیار مهم است و برای رسیدن به این اهداف راهبردی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند به بازسازی انقلابی در ساختار و نیروی انسانی و مدیریت پیام و رویکرد و راهبردها نیاز  است .

آیین رونمایی از کتاب «وارونگی افکار عمومی» با حضور سپهر خلجی نویسنده کتاب، اکبر نصراللهی رئیس دانشکده علوم‌اجتماعی،‌ ، عبدالله گنجی مدیرعامل و مدیر مسئول روزنامه جوان، امیدعلی مسعودی رییس دانشکده ارتباطات دانشگاه سوره، حمید حسن پور رئیس دانشکده رسانه خبرگزاری فارس، مهدی شکیبایی رئیس فرهنگسرای رسانه، شهرام ملازاده مدیر رادیو پیام و رادیو آوا، مهدی دادجو مدیر بخش کتاب رادیو فرهنگ و اساتید علوم ارتباط در خبرگزاری فارس برگزار شد.


نظر شما :