رئیس دانشگاه سوره:

تا اقتصاد سیاسی بازآرایی نشود، رسانه‌ها در خدمت مردم قرار نخواهند گرفت

۲۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۱ کد : ۱۶۷۱۷ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۶
عضو جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس دانشگاه سوره گفت: بسیاری از نخبگان اعتقاد دارند که فضای عمومی رسانه‌های فارسی‌زبان در خدمت منافع عمومی مردم نیست و بعضی از مواقع،‌ اشکال را به رسانه ارجاع می‌دهیم و اینکه تا اقتصاد سیاسی بازآرایی نشود، رسانه‌ها در خدمت مردم قرار نخواهند گرفت.
تا اقتصاد سیاسی بازآرایی نشود، رسانه‌ها در خدمت مردم قرار نخواهند گرفت

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه محمدحسین ساعی، در نشست نشست بازآرایی رسانه‌ای؛ ضرورت و بایسته‌ها افزود: امروز در عصر شبکه‌های اجتماعی، مدعی جریانی به نام خبرنگاری شهروندی هستیم و خبرنگاران شهروندی در تمنای کلیک و بازدید، حاضرند هر محتوایی را منتشر کنند و نوعی اقتصاد سیاسی غلط در پشت رسانه‌ها اتفاق می‌افتد.

عضو جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ظهور پدیده خبرنگار شهروندی، اظهار کرد: در ابتدا تصور می‌شد خبرنگار شهروندی منافعی ندارد که بخواهد بپوشاند. اما در ادامه رویکرد لذت جویانه به رسانه، موجودیت خبرنگار شهروندی را هم در خودش فرو برد. به تدریج تک تک آنها تبدیل به کسانی شدند که در تمنای کلیک و بازدید حاضرند هر محتوایی را منتشر کنند.

ساعی اظهار کرد: خیلی از نخبگان ما اعتقاد دارند، فضای عمومی رسانه های فارسی زبان در خدمت منافع مردم نیست . اشکال فقط به خود رسانه معطوف نیست. تا اقتصاد سیاسی بازآرایی نشود، رسانه ها در خدمت منافع مردم نیستند. همچنین نظام صنفی خاص باید ایجاد شود که اخلاق اولویتش باشد. ورود اخلاقی نظام صنفی به اداره رسانه ها اگر اتفاق نیفتد هیچ اتفاق پایه ای رخ نخواهد داد.

وی با بیان این که راجع به وضعیت رسانه امروز، باید فهمی از جایگاه تاریخی آن پیدا کنیم اظهار داشت: فرانسیس بیکن در کتاب آتلانتیس نو، طبقه ای را تشریح می‌کند که اسم شان بازرگانان نور است. بعدا در دوره روشنگری لفظ روشنفکر از آن خارج می شود. در قرن ۱۸ و ۱۹ به افرادی که مصلح اجتماعی هستند، روشنفکر گفته می شد و ابزارشان رسانه و صنعت چاپ بود.

ساعی با اشاره به قدرتی که رسانه‌ها در تغییر دادن جوامع انسانی پیدا کردند گفت: پوپر، فیلسوف و اندیشمند غربی که طرفدار دموکراسی بود، در انتهای عمرش مقاله ای نوشت و پرسید مشکل رسانه های ما چیست؟ او تلویزیون را خطری برای دموکراسی دانست و نوشت رسانه دارد دموکراسی را تهدید می کند.

وی با مرور نوشته‌های پوپر افزود: این اندیشمند معتقد بود باید به سانسور متوسل شویم. چون اگر رسانه بدون قید و بند باشد، ریشه دموکراسی را از بین می برد. به اعتقاد وی رسانه‌ها تبدیل به قدرت‌های بی مهار شده‌اند. چون از همه انتقاد می کنند؛ ولی به آنها انتقاد نمی شود.

نشست بازآرایی رسانه‌ای؛ ضرورت و بایسته‌ها در قالب مجموعه نشست‌های تخصصی مجازی دانشکده علوم‌ اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد.

کلید واژه ها: دوشنبههایسوهانک دانشگاه سوره دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه رسانه


نظر شما :