خشم و هیاهو؛ رسانه‌ها و هولیگانیسم در ورزشگاه‌های ایران

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۶ کد : ۱۴۷۴۷ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۷۴۱
پنجمین کرسی آزاداندیشی رسانه‌ای دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه با عنوان «خشم و هیاهو؛ رسانه‌ها و هولیگانیسم در ورزشگاه‌های ایران» ۱۱ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد.
خشم و هیاهو؛ رسانه‌ها و هولیگانیسم در ورزشگاه‌های ایران

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه مازیار ناظمی  (رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان)، پژمان راهبر (روزنامه‌نگار ورزشی)، شهرام محمدخانی (جامعه‌شناس ورزشی)، حمید قاسمی (کارشناس ورزش و مدیرگروه تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور) در این نشست سخنرانی کردند. مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان)، پژمان راهبر (روزنامه‌نگار ورزشی)، شهرام محمدخانی (جامعه‌شناس ورزشی)، حمید قاسمی (کارشناس ورزش و مدیرگروه تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور)و احسان محمدی (روزنامه نگارو فعال رسانه ای) در این نشست سخنرانی کردند.

برخی رسانه‌های ورزشی سیاه نمایی می‌کنند

مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان گفت: برخی رسانه‌ها می‌بایست بار شایعات را کاهش داده و سیاه‌نمایی و ژورنالیسم سیاه را از کار خود خارج کنند.

دکتر مازیار ناظمی که در پنجمین کرسی آزاد اندیشی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه حضور داشت، اظهار کرد: هر ساله در رقابت‌های پایانی فصل اتفاقات پرخاشگرانه در ورزشگاه‌ها مشاهده می‌شود که به موجب پرداختن رسانه‌ها و حتی برخی چهره‌های سیاسی نمود بیشتری در جامعه پیدا می‌کند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: در برخی رسانه‌های ورزشی، ژورنالیسم سیاه وجود دارد، یعنی رسانه‌هایی وجود دارند که به هوچی‌گری و ایجاد عصبانیت در میان افراد جامعه و محیط‌های ورزشی می‌پردازند.

وی عنوان کرد: ژورنالیسم سیاه، صدمات بسیاری به فوتبال وارد کرده که موجب می‌شود سرمایه اعتماد اجتماعی متزلزل شود.

وی تصریح کرد: در سراسر دنیا برخی گروه‌ها با گرایش‌های سیاسی مختلف در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند و حضور آن‌ها فوتبال را تبدیل به یک جنگ تمام عیار می‌کند.

وی افزود: وقتی برای مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴ به برزیل سفر کرده بودم، شعارهای خشونت‌آمیز بر روی دیوار شهرهای برزیل حک شده بود و نشانگر این است که فوتبال در همه‌جای دنیا همراه با خشونت است.

مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در خصوص اوضاع ورزشگاه‌ها و نحوه مدیریت بر آن گفت: امور مربوط به ورزشگاه‌ها بر عهده شرکت توسعه و نگهداری وزارت ورزش و جوانان است اما ایجاد نظم و ساماندهی آن‌ها بر عهده نیروی انتظامی است.

ناظمی با بیان این که شماره‌دار کردن صندلی استادیوم‌های ورزشی در حال پیگیری است گفت: عدم وجود شماره صندلی در ورزشگاه‌ها ضعف بزرگی است که رایزنی‌های لازم جهت انجام این کار در حال انجام است.

هیچ منعی برای حضور خانواده‌ها در استادیوم‌های ورزشی وجود ندارد

وی با اشاره به محدودیت‌های سنگین انتظامی در استادیوم‌ها و رابطه آن با پرخاشگری هواداران فوتبال گفت: به خوبی از این اوضاع ورزشگاه‌های کشور مطلع هستیم و اعتقاد داریم هوادار فوتبال باید مورد تکریم قرار گیرد.

مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: باید پذیرفت برخی تماشاگرنماهایی هستند که قصد دارند با حضور در ورزشگاه‌ها عقده‌گشایی کرده و امنیت دیگران را به خطر بیاندازند ، از همین رو اقدامات نیروی انتظامی نیز جهت برقراری نظم قابل دفاع است.

ناظمی در خصوص آخرین وضعیت بلیط فروشی در ورزشگاه ها گفت: تلاش بسیاری در خصوص برهان مبین صورت گرفت تا دست این شرکت از ورزشگاه‌ها کوتاه و مسئولیت بلیط فروشی به شرکت توسعه اماکن ورزشی وزارت ورزش واگذار شود.

ناظمی تصریح کرد: عدم شفافیت مالی در باشگاه‌ها یکی از موضوعات مهم حوزه ورزش است و بسیاری از باشگاه‌ها تراز مالی سالیانه خود را اعلام نمی‌کنند.

ناظمی تصریح کرد: سایه دولت از تیم‌های مختلف فوتبال باید کم شود. در یک باشگاه نباید چند صدایی وجود داشته باشد. در برخی باشگاه‌های فوتبال حرف‌های متناقضی توسط اعضای هیئت مدیره باشگاه گفته می‌شود که کار نادرستی است.

ورزشگاه‌های ایران بدترین دوران خود را تجربه می‌کنند

روزنامه‌نگار ورزشی و سردبیر سایت «ورزش ۳» گفت: هیچ گاه در طول تاریخ فوتبال ایران شعارهای جنسیتی و نژادپرستانه به مانند سال‌های اخیر در ورزشگاه‌ها مشاهده نشده است.

پژمان راهبر که در پنجمین کرسی آزاد اندیشی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه حضور داشت، اظهار کرد: نزدیک به ۳۰ سال است که با هواداران فوتبال در ورزشگاه‌ها در ارتباط هستم و نوع کنش و پرخاشگری آن‌ها را به خوبی می‌شناسم.

وی تصریح کرد: امروزه مردم از فضای موجود در جامعه ناراحت هستند و این حس را با خود به ورزشگاه‌ها می برند و هرکس به سهم خود نارضایتی‌اش را از جامعه اعلام می‌کند.

سردبیر سایت ورزش ۳ به تعبیری، پیشرفت تکنولوژی را یکی از علل اصلی پرخاشگری در ورزشگاه‌ها دانست و گفت: جامعه ایرانی با پدیده اوباش‌گری مواجه شده که کانال‌های هواداری در اینستاگرام و تلگرام در تشدید این بد اخلاقی‌ها نقش بسزایی دارند.

راهبر با بیان این که موضوع حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها باید پیگیری شود گفت: خانواده‌ها و خانم‌ها باید در استادیوم‌ها حضور داشته باشند و بدون شک این اتفاق کاهش اوباش‌گری را در پی خواهد داشت.

وی در خصوص عدم توجه به مسائل موجود در استادیوم‌ها گفت: شاید اگر یک نفر در ورزشگاه‌های انگلستان کشته می‌شد تمامی مسابقات فوتبال در هفته بعد از آن لغو می‌شد این در حالی است که چنین حساسیتی در ایران وجود ندارد و هواداران تیم پرسپولیس به دلیل پیشگیری از خشونت ترجیح دادند در ورزشگاه یادگار امام تبریز حاضر نشوند.

بی اخلاقی‌ها ادامه خواهد داشت

کارشناس ورزش و استاد دانشگاه پیام نور با بیان این که در ایران در بحث کنترل خشم آموزشی ارائه نشده است گفت: مادامی که کنترل خشم به مردم آموزش داده نشود می‌بایست منتظر اتفاقات بدتری در جامعه به خصوص اماکن ورزشی باشیم.

حمید قاسمی که در پنجمین نشست آزاداندیشی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه حضور داشت، اظهار کرد: به جرئت می‌توان گفت بحث آموزش کنترل خشم در مدارس و خصوصا صدا و سیما ضعیف عمل شده است و به موجب آن بسیاری از مردم اعتماد خود را نسبت به یکدیگر از دست داده و نسبت به هم خشم دارند هستند.

وی اظهار کرد: در نظام آموزشی کشور، به مقوله سواد به خوبی پرداخته نشده است. یونسکو در دهه‌های گذشته سواد را به معنای توانایی خواندن و نوشتن به زبان مادری تعریف می‌کرد.

وی افزود: یونسکو در برهه‌ای، سواد را علاوه بر توانایی خواندن و نوشتن، توانایی استفاده از کامپیوتر نیز تعریف کرد و در این سال‌های اخیر تعریفی ارائه داده است که اگر کسی ۱۲ معیار را نداشته باشد، بیسواد است.

وی ادامه داد: هفت دستگاه فرهنگی، متولی و عهده‌دار کارهای فرهنگی در جامعه هستند که در برخی زمینه‌ها هماهنگی خوبی میان این نهادها وجود ندارد.

این کارشناس ورزش و مدیرگروه تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور بیان کرد: اگر کسی نتواند هیجان خود را در بازی‌های فوتبال کنترل کند و به فحاشی بپردازد، سواد هیجانی ندارد.

وی ادامه داد: فوتبال یک ویترین از اجتماع است که در تمام دنیا مردم هیجان خود را به استادیوم‌ها می‌برند اما متاسفانه در کشور ما فرایند هوش هیجانی کنترل نمی‌شود و دستگاه‌های مربوطه در این زمینه ضعیف عمل کرده‌اند.

کارشناس ورزش تصریح کرد: بسیاری از مردم از حرف زدن با یکدیگر عاجز هستند و همین عامل باعث شده تا در محیط‌های اجتماعی به خصوص ورزشگاه‌های فوتبال با یکدیگر تعامل نداشته باشند.

رسانه‌ها عاملی جهت ایجاد تشنج در ورزشگاه‌ها هستند

شهرام محمدخانی جامعه‌شناس ورزشی گفت: رسانه‌ها از طرح‌های گرافیکی با لباس جنگی و تجهیزات نظامی برای مربیان تیم‌ها در تصاویر مربوط به پیش‌ از بازی استفاده می‌کنند که این خود عاملی جهت مغشوش کردن ذهن هواداران فوتبال و در نهایت ایجاد تشنج در ورزشگاه است.

محمد خانی اظهار کرد: مسئله اجتماعی موضوع مهمی است که شمار زیادی از مردم درباره آن سخن بگویند و در حال حاضر مسئله اوباش‌گری در اماکن ورزشی مسئله اجتماعی است.

وی افزود: در بازی فوتبال پرسپولیس و سپاهان در هفته جاری، خشونت بسیاری میان تماشاچیان رخ داد که نمونه‌ای از مسئله اجتماعی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: اوباش‌گری از سال ۱۳۵۲ در ورزشگاه‌های ایران شکل گرفت و تا به امروز در تمامی کشورهای دنیا نیز مشاهده می‌شود.

جامعه‌شناس ورزشی با بیان اینکه یک نرخی از هیجان طبیعی است گفت: خشم و هیاهو در ورزشگاه‌های فوتبال امری طبیعی است اما اگر از حالت نرمال خارج شود به مسئله اجتماعی تبدیل می‌شود.

محمدخانی تصریح کرد: باید بررسی شود چرا فردی در ورزشگاه‌ها به خشونت می‌پردازد اما در محیط علمی و فرهنگی این حرکت را انجام نمی‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ورزشگاه محل تخلیه انرژی هواداران فوتبال است. در کشورهای غربی محیط‌های نادرست و غیراخلاقی برای تخلیه انرژی افراد وجود دارد اما با توجه به اینکه در ایران چنین مکان‌هایی وجود ندارد، افراد خشم و هیاهوی خود را در ورزشگاه‌ها تخلیه می‌کنند. البته مخالف ایجاد فضاهای غیراخلاقی در ایران هستیم چرا که جامعه ما اسلامی است و باید برای تخلیه انرژی جوانان اقدامات مناسبی توسط مسئولان وزارت ورزش و جوانان صورت بگیرد.

کانال هواداران استقلال و پرسپولیس توسط یک نفر اداره می‌شود

روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای ورزش گفت: کانال‌های هواداران استقلال و پرسپولیس هر کدام با یک میلیون هوادار توسط یک نفر مدیریت شده و آن فرد هواداران را می‌شوراند.

احسان محمدی نیز در این نشست اظهار کرد: رسانه‌ها در زمینه خشم و هیاهو در ورزشگاه‌ها به خوبی عمل نکرده‌اند. هنوز حرف‌های بسیاری راجع به این قضیه وجود دارد که گفته نشده است.

وی افزود: با ساخت برخی ورزشگاه‌ها در خارج از شهر موافق هستم چرا که مردم در شهرها از خشونت و تنش به دور می‌شوند.

این روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای ورزش بیان کرد: در این کرسی آزاداندیشی به این نتیجه رسیدیم که در ایران هولیگانیسم غیررسمی وجود دارد. استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط مردم بیشتر از خبرگزاری و سایت‌هاست و این نوعی هولیگانیسم غیررسمی محسوب می‌شود.

محمدی تصریح کرد: برخی کانال‌های هواداران تیم‌های فوتبال در فضای مجازی به صورت میلیونی عضو دارند و هیچ نظارت و کنترلی بر روی آنان انجام نمی‌شود و به بازیکنان تیم‌ها توهین و جسارت می‌کنند. مسئولان باید با این رویه غلط به‌طور جدی مقابله کنند.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون به سمت هولیگانیسم سازمان‌یافته در حال حرکت هستیم که کانال‌های تلگرامی هواداران برخی از تیم‌ها توسط افراد ۱۵ تا ۲۵ ساله مدیریت می‌شوند و این خطرناک است.

این روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای ورزش در پایان خاطرنشان کرد: در جایی خواندم که دو کانال بزرگ هواداری استقلال و پرسپولیس، هر کدام با یک میلیون هوادار توسط یک نفر مدیریت شده و آن فرد می‌تواند هواداران دو تیم را علیه یکدیگر بشوراند و قطعاً از این راه سود و منفعت برای او حاصل می‌شود. این یکی از موضوعاتی است که بنده را نگران می‌کند.

 

کلید واژه ها: دانشکده علوم و ارتباطات و مطالعات رسانه کرسی آزاداندیشی رسانه ای ورزشگاه خشم و هیاهو هولیگانیسم


( ۹۸ )

نظر شما :