رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی:

رسانه‌ها با فروکش‌کردن بحران مردم را تنها نگذارند

۲۸ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۰ کد : ۱۴۷۰۰ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۴۶
رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه‌ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گفت: اگر رسانه مردم را تنها نگذارد مسئولان هم نمی‌توانند مردم را فراموش کنند.
رسانه‌ها با فروکش‌کردن بحران مردم را تنها نگذارند

اکبر نصراللهی عصر سه شنبه در نشست هم‌اندیشی با برخی مسئولان روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی و اصحاب رسانه که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان برگزار شد، اظهار کرد: دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها چه در سطح محلی و چه در سطح ملی و یا در مسائل و چالش‌های بین‌المللی اقدامات خود را محدود به دوره بحران و زمان بحران می‌کنند؛ یعنی اصلاً به بعد و قبل بحران کاری نداشته و به عبارتی به بحران نگاهی عرضی داشته و نگاه طولی ندارند.

وی افزود: اشکالی که در کشور وجود دارد این است که تدابیر را در نظر نمی‌گیریم و فکر می‌کنیم مدیریت بحران فقط اقدام است و اقدام را محدود به زمان بحران می‌کنیم.

نصراللهی در خصوص نقش سازمان هواشناسی قبل از بحران مطرح کرد: اگر سازمان هواشناسی هشدار و اخطار داده آیا این هشدارها حساسیت برانگیز و محرک بوده؟ گزارش‌های هواشناسی چطور بیان شده است؟ آیا رسانه‌های رسمی آن را به شکل مناسب پوشش داده‌اند؟

وی با بیان اینکه ادبیات هواشناسی ادبیاتی کلی و غیر هشداردهنده است و محرک افراد و حساسیت‌برانگیز نیست؛ تصریح کرد: رسانه‌ها اگر حساس و آگاه شدند باید مردم را آگاه کنند و به آنها آموزش دهند که چگونه جان خود را حفظ کنند.

نصراللهی درباره نقش آموزش در بحران گفت: همه افراد و مسئولان در زمینه سوژه‌یابی، تاکتیک‌ها، اصول مدیریت بحران نیازمند به آموزش هستند، رسانه وظیفه دارد مسئولان را به این باور برساند که همه نیاز به هم‌آموزی، انتقال تجربیات و آموزش دارند.

وی در ارتباط با استمرار امدادرسانی افزود: اگر بخواهیم حرفه‌ایی کار کرده و به مردم کمک کنیم و نوعدوستی و مسئولیت پذیری داشته باشیم باید به‌جای شیرجه‌زدن در آب، سیاسی‌کاری، کارهایی نمایشی و بیان حرف‌های شعاری به یاد داشته باشیم این بحران یک هفته تا چند هفته است و کار جدی رسانه بعد بحران شروع می‌شود که اگر اهمیت آن از زمان بحران بیشتر نباشد کمتر نیست.

نصراللهی تأکید کرد: در این دوره است که معمولاً مسئولان و رسانه‌ها با فروکش کردن بحران مردم را تنها می‌گذارند، اگر رسانه مردم را تنها نگذارد مسئولان هم نمی‌توانند مردم را فراموش کنند.

وی هشدار داد که در دوره بحران و پس از آن مراقب دوقطبی‌ها مانند چپ و راست، شیعه و سنی، این استان و آن استان باشیم زیرا بسیار خطرناک هستند و بهره‌برداری سیاسی از بحران‌های انسانی نامردانه‌ترین و غیرحرفه‌ای‌ترین کارها است.

نصراللهی افزود: در میان بحران برخی مسئولان در پی راه گریز هستند، پس مراقب وعده‌های آنان برای اصلاح امور باشید و آن وعده‌ها را در موعد مقرر پیگیری کنید، برخی مقامات چون می‌دانند رسانه پیگیری نمی‌کند هر قولی و وعده‌ای می‌دهند.

استاد مدیریت بحران کشور درباره نقش رسانه‌ها در مدیریت بحران سیل اخیر استان گلستان بیان کرد: بررسی کنید علل سیل چه بود؟ پیامدهای آن چیست؟ اشکالات در کدام بخش‌ها است؟ قبل و حین سیل چه باید انجام می‌شد؟ برنامه‌های بعد از سیل چیست؟ علل سیل‌های قبلی را مطالعه و تشریح کنید و مسئولان را زیر سؤال ببرید و بر ضرورت داشتن برنامه‌ایی جامع تأکید کنید.

کلید واژه ها: دانشکده علوم و ارتباطات و مطالعات رسانهاکبرنصرالهیمدیریت بحران


نظر شما :